WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy na Marsie była woda?

Ludzie od długiego czasu spekulują na temat wody na Marsie. Dzięki łazikowi Curiosity jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć co się na jego powierzchni działo.

NASA ujawniło, że Gale, krater o średnicy 154 km, który był badany od 2012 roku, był podłożem dla jeziora przez dziesiątki milionów lat. Co więcej okazuje się, że Mount Sharp, które znajduje się na środku krateru, zostało stworzone przez złoża osadowe z jeziora. Wynika z tego, że Mars prawdopodobnie był wystarczająco ciepły aby mogła tam istnieć woda w stanie ciekłym. Być może istniały też tam rożne formy życia. Ashwin Vasavada, naukowiec NASA, mówi:

Jeśli nasza hipoteza dotycząca Mount Sharp się utrzyma, to pogląd, że ciepłe i wilgotne warunki były przemijające, miejscowe lub tylko pod ziemią, będzie błędny.

Aktualnie NASA bada najniższe poziomy wzniesienia w celu lepszego poznania jak ono mogło powstać. Wyniki mogą wpłynąć na bezzałogową misję na Marsa lub przyniosą efekt w postaci jednogłośnego stwierdzenia, że kiedyś istniało tam życie.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/ESA/DLR/FU Berlin/MSSS