Większość z nas, kiedy zauważymy, że nasze działania doprowadziły do niepożądanego rezultatu, ma tendencję do ponownego przemyślenia swoich decyzji. Zadajemy sobie też pytania związane z tym, co powinniśmy zmienić, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Naukowcy z Oregon State University zauważyli, że podobne procesy myślowe nie pojawiają się u osób z narcystycznymi skłonnościami. Są one bowiem przekonane, że nie popełniają błędów, przez co nie przyjmują do wiadomości, iż mogłyby zmienić cokolwiek w swoich poczynaniach.
Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Journal of Management i wynika z niego, że autorzy eksperymentu poprosili o pomoc cztery różne grupy uczestników. Byli to m.in. studenci, pracownicy oraz menadżerowie. Ochotnicy najpierw przystąpili do testu, który ocenił stopień ich narcyzmu. Następnie oceniali kwalifikacje hipotetycznych kandydatów do objęcia pewnego stanowiska i musieli wybrać, kogo zatrudnić. Po dokonaniu wyboru podawano im szczegóły dotyczące tego, jak ten hipotetyczny pracownik radził sobie w danej pracy. Oceniano również, w jakim stopniu zastanawiali się nad tym, czy podjęli właściwą decyzję.
Czytaj też: To badanie może pomóc w koncentracji osób psychicznie chorych
Okazało się, że gdy narcyzi poprawnie przewidują przyszłość, mają oni większą skłonność od pozostałych do podkreślania, iż dana sytuacja była oczywista do przewidzenia. Z kolei gdy ich przewidywania były błędne, mieli większą skłonność do podkreślania, iż przewidzenie było w zasadzie niemożliwe. Generalnie rzecz biorąc, osoby przejawiające narcystyczne zachowania nie wykazywały samokrytycyzmu, który mógłby w przyszłości pomóc im w unikaniu tych samych błędów.
Czytaj też: Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News