WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy niedawno znaleziony obraz Caravaggia jest autentyczny?

Do niedawna nieznany obraz Caravaggia, który został znaleziony zaledwie kilka lat temu, miał osiągnąć cenę nawet 170 milionów dolarów podczas aukcji w tym tygodniu. Nigdy na nią jednak nie trafił. Zamiast tego, anonimowy nabywca kupił obraz dwa dni wcześniej. 

Bogato malowane płótno pokazuje przerażającą biblijną scenę – Żydówka ścina asyryjskiego generała Holofernesa, aby ocalić swój lud. Caravaggio już wcześniej uwiecznił tę makabryczną opowieść na obrazie „Judith and Holofernes”, który ukończył około 1598 lub 1599 roku. Ale czy ta alternatywna wersja faktycznie została namalowana włoskiego artystę?

Czytaj też: Zobaczcie te niesamowite obrazy wprost spod mikroskopu

„Zagubiony” Caravaggio został znalezione w jednym z domów w Tuluzie w kwietniu 2014 r. Po tym, jak właściciele domu odnaleźli zakurzone, poplamione wodą płótno na strychu, skontaktowali się z Marcem Labarbe, który zajmował się licytacjami dzieł sztuki. Labarbe wysłał zdjęcie tego obrazu do analizy, a znawca oświadczył, że dzieło zostało namalowane przez Michelangelo Merisi da Caravaggio.

Korzystając z promieni rentgenowskich i czyszczenia badacze potwierdzili, że obraz nie jest fałszerstwem ani kopią. Ale kilku ekspertów kwestionuje pochodzenie dzieła. Niektórzy sugerują, że jest ono efektem prac flamandzkiego artysty Louisa Finsona, współczesnego Caravaggia. Inni proponują, że Finson ukończył obraz, który Caravaggio pozostawił niedokończony w 1607 r., po tym jak uciekł z Malty, chroniąc się przed wyrokiem śmierci za zamordowanie mężczyzny w bójce ulicznej.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Robot Artsy idealnie odtwarza obrazy za pomocą nici