Czy Pentagon użył kleszczy jako broni biologicznej?

Izba Reprezentantów dodała niezwykłą poprawkę do budżetu obronnego USA na rok 2020. Chodzi o wymóg, aby Departament Obrony ujawnił szczegóły wszelkich badań nad bronią biologiczną, które przeprowadził z użyciem kleszczy podczas zimnej wojny. Wymóg wynika z zarzutów, że borelioza była w rzeczywistości eksperymentem z bronią biologiczną przypadkowo uwolnionym do środowiska naturalnego.

Czytaj też: Wielka Brytania inwestuje w broń laserową i radiową

Jeśli były jakieś badania, Pentagon musi dostarczyć raport na temat ich zakresu, przeprowadzonych eksperymentów i tego, czy jakiekolwiek kleszcze lub owady użyte w takich eksperymentach zostały uwolnione poza laboratorium. Co ciekawe, Willy Burgdorfer, odkrywca bakterii powodującej boreliozę, twierdził, że choroba była efektem programu tworzenia broni biologicznej, który poszedł nie tak jak zakładano. Sam Burgdorfer był zaangażowany w programy związane z bronią biologiczną, w których wykorzystywano owady ssące krew, w tym pchły, kleszcze i komary.

Zgodnie z jego książką, planowano zrzucić broń z powietrza, aby obezwładnić wrogów. W okresie cesarskiej Japonii używano owadów, zazwyczaj zarażonych pcheł, które wykorzystywano przeciwko ludności cywilnej w Chinach. Po drugiej wojnie światowej, pomimo popełnienia poważnych zbrodni przeciwko ludzkości, w tym wiwisekcji, członkowie jednostki 731, odpowiedzialnej za badania, zostali wykorzystani do wsparcia badań prowadzonych na terenie USA.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Amerykańscy marines testują broń laserową do niszczenia dronów