Reklama
aplikuj.pl

Czy przedsiębiorcy mogą korzystać z zakupów ratalnych?

asortyment elementów biznesowych finansów - widok z przodu

Zakupy ratalne cieszą się w Polsce dużą popularnością. Konkurencyjne oferty dla klientów indywidualnych ma wiele sklepów, jednak myli się ten, kto uważa, że dokładnie taka sama oferta zaadresowana jest do przedsiębiorców. Jak działają raty dla biznesu i kto może z nich skorzystać? Dlaczego warto zdecydować się na taki krok?

Czym są raty dla biznesu?

Dostępne w wielu punktach sprzedaży systemy ratalne adresowane są przede wszystkim do klientów indywidualnych. Będąc przedsiębiorcą i chcąc dokonać zakupu chociażby sprzętu do firmowego biura, można spotkać się z odmową finansowania. W wielu sklepach raty oferowane są bowiem wyłącznie osobom fizycznym. Zdarza się również, że sprzedaż ratalna jest dostępna dla właścicieli firm, jednak przygotowana dla nich oferta istotnie różni się od tej dla klientów indywidualnych. Chociaż ci drudzy zwykle mogą skorzystać z rat 0%, w przypadku przedsiębiorców nie jest to już takie powszechne.

Co właściciel firmy może zrobić w takiej sytuacji? Zamiast tracić czas na szukanie punktu sprzedaży, który oferuje interesujący go asortyment i jednocześnie sprzedaż na raty dla firm, może skorzystać z tzw. rat dla biznesu. To zyskująca na popularności metoda finansowania firmowych zakupów, którą cechuje wysoka elastyczność oraz niskie koszty. Jak raty dla biznesu działają w praktyce? Przedsiębiorca dokonuje niezbędnego zakupu, a następnie otrzymaną fakturę lub płatne przelewem zamówienie rozkłada na dogodne dla siebie raty.

W rezultacie osoba prowadząca firmę nie musi tracić czasu na szukanie punktu sprzedaży i odpowiedniego produktu. Zakup może zrealizować w dowolnym miejscu, a wydatek rozłożyć na łatwe do spłaty miesięczne raty.

Dlaczego warto korzystać z rat dla biznesu?

Raty dla biznesu to niezwykle elastyczna i szybka metoda finansowania firmowych zakupów, która stanowi atrakcyjną alternatywę dla kredytu bankowego. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku kredytu, koszt takiego finansowania oraz sam towar można wliczyć w koszty uzyskania przychodu i odliczyć podatek VAT.

Nie bez znaczenia jest również to, że taka forma finansowania zakupów na firmę może skutecznie przyczynić się do pewnych oszczędności i budowania wizerunku wiarygodnego partnera w interesach. Dokonując zakupu i rezygnując z kredytu kupieckiego (tj. odroczenia płatności w czasie), nierzadko przedsiębiorca może wynegocjować korzystniejsze warunki transakcji, co przekłada się na wymierne oszczędności.

Ile kosztują raty dla biznesu? Zdecydowanie najlepszym sposobem na zweryfikowanie kosztów usługi będzie skorzystanie z funkcjonalnego kalkulatora, który pozwoli oszacować koszty dla zadanych kryteriów. Warto jednak podkreślić, że koszty usługi są na tyle atrakcyjne, że raty dla biznesu stają się coraz częściej wybieraną przez przedsiębiorców alternatywą dla kredytu bankowego. Na pewno są bardziej elastyczne i mniej wymagające w kontekście wnioskowania.

Artykuł gościnny.