Reklama
aplikuj.pl

Czy przeziębienie „chroni” przed grypą?

Rinowirus odpowiedzialny za przeziębienia być może zapobiega zakażeniom dróg oddechowych wywoływanym przez wirusa grypy. Naukowcy twierdzą, że obecność takiego patogenu może uaktywniać układ odpornościowy, zapewniając ochronę przed grypą.

Zespół badawczy złożony z przedstawicieli Uniwersytetu Yale przeanalizował trzyletnie dane dotyczące ponad 13 000 pacjentów przyjętych do szpitala Yale New Haven z objawami infekcji układu oddechowego. Badacze zauważyli, że w miesiącach kiedy oba wirusy były aktywne, nie odnotowano jednoczesnych nimi zakażeń. Osoby z przeziębieniem były więc w pewnym sensie chronione przed grypą.

Dr Ellen Foxman, która przewodziła badaniom, dodała, iż nie wiadomo, czy coroczne sezonowe rozprzestrzenianie się wirusa wywołującego przeziębienie będzie miało podobny wpływ na wskaźniki zakażeń u osób narażonych na kontakt z SARS-CoV-2. Wyniki badań opublikowane w The Lancet Microbe sugerują, że obecność rinowirusa wywołuje u chorych produkcję interferonu, który jest jednym z elementów związanych z reakcją układu immunologicznego w odpowiedzi na obecność patogenu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News