Reklama
aplikuj.pl

Czy rdza może być nowym źródłem energii odnawialnej?

Rdza jest często kojarzona z rozkładem i zniszczeniem, ale naukowcy widzą ją inaczej: jako środek wytwarzania energii elektrycznej.

Połączenie związków metali i słonej wody jest dobrze znanym sposobem przewodzenia elektryczności, ponieważ jony chloru i sodu mogą przenosić prądy elektryczne. Proces może być powtarzany nawet w domowych warunkach. Ale nowy sposób nie wykorzystuje żadnych reakcji chemicznych. Zamiast tego zespół skupił się na trzeciej zasadzie Newtona – dla każdego działania istnieje równa i odwrotna reakcja – w tym przypadku poprzez konwersję energii kinetycznej z użyciem słonej wody.

Czytaj też: Ten hydrofilowy dysk oddziela sól od wody za sprawą energii słonecznej

Proces ten jest powszechnie znany jako zjawisko elektrokinetyczne i został zaobserwowany wcześniej w cienkich warstwach grafenu. W najlepszym wypadku taki efekt może generować energię elektryczną z wydajnością około 30 procent – co jest zauważalnie wyższą wartością niż w przypadku nowoczesnych paneli słonecznych. Problem w tym, że uzyskanie grafenu to nie taka prosta sprawa. W przeciwieństwie do rdzy.

Naturalnie rozprzestrzeniająca się rdza jest zbyt gruba, aby mogła być produkowana masowo. Rdza związana z tym projektem musiałaby zostać opracowana w laboratorium. Aby to osiągnąć, naukowcy przeszli do procesu zwanego PVD. Podczas niego materiał zaczyna fazy skondensowanej, przechodzi w fazę parową, a następnie powraca do pierwszego stanu. Taki proces jest wykorzystywany obecnie do tworzenia paneli słonecznych. W przyszłości może znaleźć kolejne zastosowanie w produkcji energii odnawialnej.

[Źródło: popularmechanics.com

Czytaj też: Koncepcyjna opona Sumimoto wytwarza energię podczas jazdy