Reklama

Czy ułożenie okablowania w obudowie ma wpływ na temperatury?

temperatury w obudowie, ułożenie kabli

Wiele w sieci mówi się o tym żeby ładnie układać okablowanie. Ale czy poza wyglądem ma to wpływ na temperatury podzespołów?

Postanowiłem to sprawdzić. Przygotowałem specjalnie na ten cel dwa różne ułożenia okablowania w obudowie – “dobre” i “złe”.

Zdecydowałem się też na skrajne przypadki. W przypadku dobrego ułożenia podpiąłem do płyty tylko niezbędne okablowanie. Wszystkie pozostałe kable są za tacką na płytę główną więc nie powinny wpływać na cokolwiek. Wszystkie przewody są też przepuszczone najkrótszą możliwą drogą.

W przypadku złego ułożenia sami widzicie jak to wygląda – jest dramat. Dołożyłem też panel sterujący z dodatkowymi kablami. Wszystkie przewody puszczone są od strony z podzespołami i na pewno fatalnie się to prezentuje.

Ponieważ w testach interesują mnie tylko temperatury to zdecydowałem się na stałe obroty wentylatorów. Ten na CPU i w obudowie zostały rozkręcone na maksymalne obroty a wentylatory na karcie graficznej chodziły na 55% swoich maksymalnych obrotów. Testy przeprowadzone zostały też w takich samych warunkach, czyli przy temperaturze otoczenia równej 22°C.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 9600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
Dysk
Samsung 970 Evo 1 TB
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8G
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy

Jak sami możecie zobaczyć temperatury są praktycznie identyczne. Jedyna różnica jest w temperaturach procesora, ale jest ona minimalna i wynika z błędu pomiarowego a nie z rzeczywistego wpływu ułożenia okablowania. Pozostałe podzespoły kompletnie nie reagują na zmianę okablowania co daje jasną odpowiedź na pytanie postawione w tytule.

Podsumowanie

Ułożenie okablowania ma wpływ jedynie na wrażenia wizualne zestawu komputerowego. Nie wpływa to na temperatury czy przepływ powietrza w obudowie. Oczywiście przy obudowie z oknem wygląda to strasznie i nikt przy zdrowych zmysłach nie pozwoli na taki bałagan. Jednakże przy obudowach bez okna tak naprawdę nie ma to znaczenia. Jeśli ktoś Wam powie, że macie źle ułożone okablowanie i dlatego macie wysokie temperatury podzespołów to możecie mu wyjaśnić, że to jest mit i przyczyna musi leżeć w czymś innym – może w samej konstrukcji obudowy?