Reklama
aplikuj.pl

Czy uszkodzenie skorupy Księżyca wynika z uderzenia?

Największy i najstarszy krater księżycowy prawdopodobnie nie posiada minerałów znajdujących się poniżej skorupy księżycowej. Komplikuje to teorię zakładającą, że potężne uderzenie zniszczyło skorupę Księżyca podczas tworzenia się krateru.

Wcześniej naukowcy analizowali, w jaki sposób materiały księżycowe odbijają światło, aby ustalić, że uderzenie, które stworzyło tzw. basen Biegun Południowy – Aitken, spowodowało pęknięcie powierzchni Księżyca i wyrzucenie minerałów z głębi płaszcza na powierzchnię. Jeśli materiały z płaszcza naruszyły skorupę księżycową, ich badanie mogłoby dostarczyć ważnych wskazówek dotyczących historii Srebrnego Globu.

Jednak dane pozyskane przez chiński łazik Chang’E 4 sugerują, że powierzchnia krateru składa się głównie ze zwykłych minerałów, niewykrytych we wcześniejszych analizach. Nowe wyniki sugerują, że dno basenu wcale nie musiało wyrzucić minerałów na powierzchnię.

Czytaj też: Co znajduje się pod powierzchnią Księżyca?

Basen Biegun Południowy – Aitken uważany jest za jeden z największych kraterów Układu Słonecznego i najstarszy na Księżycu. Basen ma średnicę 2500 kilometrów i głębokość około 13 kilometrów. Znajduje się po tzw. ciemnej stronie Księżyca. Według niektórych szacunków jego powstanie miało miejsce 4,2 mld lat temu.

Księżyc był kiedyś pokryty stopionymi oceanami magmowymi. Z biegiem czasu ochłodziły się one i podzieliły na warstwy skorupy i płaszcza wyróżniające się wieloma cechami, w tym składem mineralnym. Klinopyrokseny, ortopirokseny i oliwiny są minerałami związanymi z płaszczem Księżyca. Czasami pojawiają się one na powierzchni naszego naturalnego satelity, ale duże ich stężenia w danym regionie mogą wskazywać, że płaszcz przebił skorupę.

Jednak dzięki chińskiej misji księżycowej wykryto również plagioklazy. Są to jedne z najpowszechniejszych skał na powierzchni Księżyca. Stanowią aż 56-72% składu krateru, a tak wysokie stężenie sugeruje, że skorupa księżycowa nie została przebita w przeszłości za sprawą uderzenia.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Dlaczego tak trudno jest wylądować na Księżycu?