Reklama
aplikuj.pl

Czy żelazo może zastąpić lit w bateriach?

Przejście na energię odnawialną będzie wymagało wielu zmian, w tym zwiększenia liczby akumulatorów. Magazynowanie energii ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że ​​źródła odnawialne, takie jak energia wiatru lub słońca, mogą mieć zastosowanie nawet, gdy jest pochmurno bądź bezwietrznie. Ale baterie mogą stanowić problem w związku z powszechnie stosowanym litem. Naukowcy opracowali jednak coś, co może być jego zamiennikiem: akumulator jonowo-żelazowy, który wykorzystuje anodę z miękkiej stali.

Czytaj też: Baterie Powerchip od XNRGI zapowiadają się na rewolucje

Lit pod wieloma względami ma negatywny wpływ na środowisko. Popyt na niego wciąż rośnie, bowiem minerał jest wykorzystywany niemal wszędzie, od smartfonów, przez ceramikę, po zapłony poduszek powietrznych. Ale chociaż wydobycie litu jest stosunkowo tanie, wiąże się z wieloma wadami. Podczas wydobycia górnicy muszą wyparować wodę otaczającą lit, aby do niego dotrzeć, co przekłada się na marnotrawienie ogromnych ilości wody. Poza tym kopanie minerałów wymaga użycia toksycznych chemikaliów. Żelazo miałoby więc być alternatywą.

Opracowana niedawno żelazna bateria z powodzeniem wytrzymała 150 cykli ładowania i rozładowywania w kontrolowanych warunkach. A po 50 cyklach nadal miał 54 procent retencji pojemności, co jest oznaką stabilności. Następnym krokiem ma być jest zwiększenie wydajności żelaznej baterii.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: YEVGENY YEPANCHINTSEV]

Czytaj też: Nowa bateria bezpośrednio przekształca ciepło w energię elektryczną