Reklama
aplikuj.pl

Czy zwierzęta mogą tworzyć relacje ze swoimi dziadkami?

W przypadku ludzi dość normalne jest, że utrzymujemy kontakt z naszymi dziadkami. Ale czy istnieją gatunki inne niż homo sapiens, które działają na podobnej zasadzie? 

Jeśli chodzi o większość gatunków żyjących na Ziemi, to odpowiedź jest dość prosta i wiąże się z faktem, iż gdy rodzą się młode osobniki, to ich dziadkowie już nie żyją. Nawet jeśli długość życia zwierzęcia pokrywa się z życiem dziadków, większość gatunków rozdziela się, aby uniknąć konkurowania o zasoby. Istnieją jednak wyjątki, a jednym z nich jest małpa hulman zamieszkująca tereny Azji. Zoolog Anne Innis Dagg zaobserwowała, jak samice tego gatunku trzymały się ze swoimi córkami oraz wnukami. Ich podstawowym zadaniem jest obrona najmłodszych przed atakami ludzi, psów oraz innych małp.

Czytaj też: Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć bez snu?

Wiele gatunków wielorybów również utrzymuje więzi rodzinne, które obejmują zarówno babcie, jak i dziadków. W grupach kaszalotów starsze samice pomagają opiekować się młodymi grupami, podczas gdy ich matki zajmują się poszukiwaniem pożywienia. W przypadku orek babcie często wychowują potomstwo i mogą żyć przez dekady po tym, jak przestają się rozmnażać. Najstarsza znana orka, zwana „Babcią”, zdechła w 2016 r. w wieku ponad 100 lat. W 2015 r. naukowcy zasugerowali, że starsze orki pomagają przetrwać ich potomkom w trudnych czasach, ponieważ pamiętają najlepsze miejsca, jeśli chodzi o zdobywanie pożywienia.

Na podobnej zasadzie funkcjonują słonie, które mogą dożyć nawet 80 lat. Badacze oszacowali, że młode osobniki mają nawet 8 razy większą szansę na przeżycie, gdy w pobliżu znajdują się ich babcie. Najbardziej prawdopodobną korzyścią w całej tej sytuacji jest doświadczenie starszych osobników. Mogą one pomóc np. w sytuacji, kiedy młodsze utkną w błocie bądź otworze w ziemi. Oczywiście najwięcej dowodów na tworzenie relacji z dziadkami pochodzi od ssaków. Można jednak zauważyć podobną zależność wśród owadów, a dokładniej – u mszycy z gatunku Quadrartus yoshinomiyai. Bronią one starszych osobników po tym, jak te przestaną się rozmnażać.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Możliwości regeneracyjne niektórych zwierząt mogły wyewoluować niedawno