We wsi Kostionki, znajdującej się w pobliżu rosyjskiej granicy z Ukrainą, znajduje się stanowisko archeologiczne. Na jego terenie znaleziono pochodzącą sprzed 25 tysięcy lat okrągłą ścianę, zbudowaną z kości należących do co najmniej 60 mamutów.
Podczas ostatniego zlodowacenia, jak nietrudno się domyślić, na dużej części naszej planety panowały dość nieprzyjazne warunki. W obrębie wspomnianej wsi w 2014 roku archeolodzy odkryli pierścień mający 12,5 metra średnicy. Jest on najstarszą tego typu strukturą znalezioną na terenie Rosji. Wcześniej odkryto mniejsze budowle, również utworzone z kości mamutów, choć są one aż o 3000 lat młodsze.
Nie wiadomo, jakie było przeznaczenie tej struktury. Szczególnie interesujacy jest fakt, iż naukowcy błędnie zakładali, że w obrębie dzisiejszych Kostionek w okresie zlodowacenia nie występowało zbyt wiele drzew. Jakie więc musiało być ich zaskoczenie, kiedy odkryli spore ilości zwęglonego drewna, powstałe ok. 25 tysięcy lat temu.
Do czego służyła struktura? Mówiąc krótko: nie wiadomo. Być może miała ona charakter rytualny, choć równie dobrze mogło chodzić o bardziej praktyczne przeznaczenie, jak np. przechowywanie żywności czy też schronienie dla mysliwych w czasie polowań.
Czytaj też: Ostatnie żyjące mamuty posiadały szereg wad genetycznych