Dzięki postępom w fizyce kwantowej, możemy korzystać z GPS-u czy laserów. To jednak jeszcze nie koniec. Kolejny zapewne pojawi się kwantowy Internet, który całkowicie odmieni nasze doświadczenia z Siecią. Czym jest kwantowy Internet?
Naukowcy od dawna pracują nad stworzeniem komputerów kwantowych, działających w całkiem inny sposób niż maszyny, z których korzystamy na co dzień. Wraz z ich pojawieniem się, zwykły światłowodowy Internet zastąpimy zupełnie nowym rodzajem komunikacji. Kwantowy Internet całkowicie odmieni sposób naszych interakcji.
Nowa forma komunikacji
Kwantowy Internet to teoretyczny (jeszcze) system połączonych ze sobą komputerów kwantowych, który do przesyłania informacji wykorzystuje kwanty, a nie fale radiowe. Kiedy (nie: jeśli) w końcu zostanie wdrożony, kwantowy Internet uzupełni obecnie stosowany system wzajemnie połączonych komputerów, które wymieniają informacje za pomocą protokołów komunikacyjnych, które fizycznie łączą się w sieci w przestrzeni.
Chociaż kwantowy Internet jest wciąż w fazie rozwoju, może odcisnąć swoje piętno na wielu dziedzinach. Ten rodzaj Internetu najprawdopodobniej stały się wyspecjalizowaną gałęzią klasycznego Internetu, idealną do bardziej złożonych zadań.
Naukowcy mogliby na przykład zdalnie łączyć się z zaawansowanymi komputerami kwantowymi lub tworzyć sieć maszyn w celu symulowania eksperymentów z dziedziny fizyki kwantowej lub fizyki teoretycznej. Kwantowy Internet mógłby doprowadzić do odkrycia nowych, nieznanych cząstek elementarnych. Mógłby także pomóc zrozumieć nam procesy zachodzące we wnętrzach czarnych dziur. Ogólnie rzecz biorąc, jest wiele procesów fizycznych, których nie jesteśmy w stanie symulować za pomocą nawet najpotężniejszych superkomputerów.
Agencje rządowe mogłyby wykorzystać technologie kwantowego Internetu do opracowania bardziej strategicznych procesów wyborczych, które brałyby pod uwagę różne kombinacje głosów. Kwantowy Internet zapewniłby także bezpieczniejszy przesył danych, dzięki rozwojowi kryptografii kwantowej.
Szybki jak światło
Naukowcy wskazują, że kwantowy Internet byłby w stanie przesyłać duże ilości danych na ogromne odległości z prędkością przekraczającą prędkość światła.
Nad kwantowym Internetem pracuje wiele firm, m.in. IBM, Microsoft, Alibaba, Baidu, Intel czy Quantum Computing. Obecnie w kategorii komputerów kwantowych (a także związanego z nimi kwantowego Internetu) liderem jest Holandia, dzięki czemu to właśnie tam mogą powstać podwaliny pod Sieć przyszłości.