Reklama
aplikuj.pl

Czym jest praca hybrydowa? Plusy i minusy takiej pracy

praca hybrydowa na laptopie

Coraz więcej Polaków wykonuje swoje codzienne obowiązki w takim właśnie modelu. Czym cechuje się praca hybrydowa? Jakie można wyszczególnić tutaj walory i mankamenty?

Czym charakteryzuje się praca hybrydowa?

Zobacz też: https://nettu.pl/sposoby-pozyskiwania-pracownikow-w-branzy-kreatywnej/

Kiedy kilka lat temu wybuchła ogólnoświatowa epidemia koronawirusa, wiele przedsiębiorstw przestało z dnia na dzień normalnie funkcjonować… Potem firmy powoli wracały do szarej rzeczywistości. Wiele osób zmieniło jednak podejście do wykonywania codziennych obowiązków. Coraz popularniejsza stała się bowiem praca hybrydowa. Co warto wiedzieć na jej temat? Jest to model łączący realizowanie powierzonych zadań standardowo (czyli w sposób stacjonarny) oraz zdalnie (w domu, mieszkaniu). Praca hybrydowa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Początkowo właściciele firm byli poniekąd zmuszeni do takiej formy (m.in. ze względu na panującą sytuację, jak i przepisy). Teraz koronawirus już tak bardzo nie daje się we znaki. Teoretycznie można zatem wrócić do tego, co obowiązywało w danych miejscach pracy jeszcze kilka lat temu. Wielu szefów się jednak na to nie decyduje. A przynajmniej nie do końca. Pracownicy mogą zaś działać hybrydowo. Jeśli jest taka możliwość, to wykonują swoje zadania zdalnie. Od czasu do czasu pojawiają się też w firmie (jak np. jest to obligatoryjne ze względu na konkretny projekt itp.).

Zobacz również: https://workhere.pl/referencje-w-procesie-rekrutacji-dlaczego-sa-istotne/

Zalety pracy hybrydowej

Nie brakuje ich zarówno z punktu widzenia właścicieli firm, jak i samych pracowników. Na pewno szefowie nie muszą wynajmować aż tak dużych powierzchni biurowych. Dzięki temu mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, co np. w skali roku daje bardzo pokaźną sumę.

Warto też wspomnieć o nieco innym zagadnieniu. Mniejsza liczba pracowników, którzy wykonują swoje zadania stacjonarnie, powoduje, że na terenie danej firmy panuje większy spokój itd. Dzięki temu jest zatem mniejsze prawdopodobieństwo występowania konfliktów, które mogłyby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całego podmiotu.

Na jakie zalety może liczyć pracownik? Wykonywanie zadań z własnego domu lub mieszkania to szansa na uzyskanie sporych oszczędności. Zarówno pod kątem czasu, jak i pieniędzy. Pracownik może np. pospać trochę dłużej, bo potem nie musi jechać przez pół miasta, aby zdążyć na konkretną godzinę do firmy. Na skutek tego (przynajmniej w teorii) powinien być bardziej wypoczęty i efektywny w swoich poczynaniach. Nie da się ukryć, że spore znaczenie mają tutaj szczególnie kwestie finansowe. Jeśli ktoś pracuje zdalnie (przynajmniej od czasu do czasu), to nie musi przez ten okres wydawać pieniędzy na paliwo, czy bilety.

Praca hybrydowa: o jakich minusach trzeba wiedzieć?

Realizowanie działań w tym modelu sprawia, że trudniej o odpowiednią integrację z pozostałymi pracownikami. A jest ona ważna np. w czasie wykonywania istotnego projektu dla firmy. Niektórzy pracodawcy narzekają też na to, że jest im o wiele trudniej kontrolować to, czy pracownik odpowiednio wywiązuje się ze swoich obowiązków, kiedy pracuje w trybie zdalnym. Sporo tutaj zależy od danego stanowiska i rodzaju powierzonych czynności. Bez wątpienia dużo bardziej utrudniona jest również komunikacja. I to na wielu płaszczyznach. Model hybrydowy nie zawsze zatem zdaje egzamin.

Wpis zewnętrzny.