Reklama
aplikuj.pl

Czym jest niespotykany dotychczas układ znaleziony w Drodze Mlecznej?

astronomia

Na początku 2020r. międzynarodowy zespół naukowców ogłosił wykrycie sygnału pochodzącego ze zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Wydarzenie to, zwane GW190425, jest dość tajemnicze.

Łączna masa dwóch gwiazd neutronowych jest większa niż jakiegokolwiek innego obserwowanego układu podwójnego gwiazd neutronowych. Ich łączna masa jest 3,4 razy większa od masy Słońca.

Układ podwójny gwiazd neutronowych nigdy przedtem nie został zaobserwowany na terenie naszej galaktyki. Tego typu układy emitują fale grawitacyjne, a naukowcy mogą je wykryć, gdy owe gwiazdy się łączą. Analiza tych danych może dostarczyć informacji na temat właściwości takich obiektów.

Czytaj też: Jak przebiegają fuzje czarnych dziur z gwiazdami neutronowymi?

Fale grawitacyjne powstałe w związku z GW190425 sugerują istnienie podwójnej gwiazdy neutronowej masywniejszej niż jakakolwiek wcześniej zaobserwowana. Autorzy badań zasugerowali nawet, w jaki sposób ten układ mógł powstać. Ich zdaniem jego istnienie rozpoczęło się od gwiazdy neutronowej, która posiadała „towarzysza” złożonego w dużej mierze z helu i składającego się z rdzenia węgowo-tlenowego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Kiedy doszło do rozszerzenia warstwy helu, mogła ona pochłonąć gwiazdę neutronową. Następnie, po eksplozji rdzenia tej gwiazdy, zmienił się ona w drugą gwiazdę neutronową. Powstałe w ten sposób układy są znacznie masywniejsze niż te, które odkrywa się za pośrednictwem fal radiowych. Łączą się one tuż po eksplozjach w formie supernowych, przez co trudno jest je zaobserwować.