WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czym są błyszczące skały na Marsie?

Błyszczące skały byłyby dość proste do sklasyfikowania na Ziemi, a ewentualne teorie byłyby oparte na solidnych faktach. Rzecz w tym, że to akcja dzieje się na Marsie, a zrozumienie tamtejszej mineralizacji nie jest szczególnie zaawansowane. Trudności dodaje fakt, że jest sporo podobnych, błyszczących obiektów obiektów, a nie tylko jeden. 

Mars jest jak tajemnicza krzyżówka dla geologów i mineralogów. Na jednym ze zdjęć lśniącego kamienia znajduje się również ładnie zaokrąglona skała, na przykład ze ścięciem pod kątem prostym względem zaokrąglonej strony. Interpretacja? Na tę chwilę „cokolwiek” to jedyna słuszna teoria. Jest też kilka innych, niepotwierdzonych.

Faktem jest, że obiekty wyglądają jak częściowo stopione skały. To otwiera pole dla teorii meteorów, ale inne tego typu skały nie przypominają tej zaokrąglonej formy. Kamień nie wygląda również na wszechobecny marsjański pył. Patrząc na zdjęcia, możliwe są podobieństwa do metalicznych struktur. Czy Mars ma jakąś metodę formowania i gromadzenia złóż minerałów, która jest podobna do tzw. górnictwa aluwialnego na Ziemi?

Meteoryty marsjańskie, które zostały wyrzucone z Marsa i dotarły na Ziemię są dość powszechne. Rzecz w tym, że w niczym nie przypominają powyższej skały. Jeśli ten rodzaj materiału nie jest pospolicie „wyrzucany” przez Marsa, to być może jest zbyt ciężki? Ta niewielka skała może być tak naprawdę czymkolwiek. Kiedy ludzie w końcu dotrą na Marsa, wiedza o tym, co tam jest i gdzie jest, będzie niezwykle ważna w używaniu lokalnych zasobów. Szczególnie lokalne minerały mogą być bardzo przydatne, zmniejszając zapotrzebowanie na przesyłki z Ziemi.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: NASA]

Czytaj też: InSight wylądował na Marsie