Reklama
aplikuj.pl

Czym są ciemne plany na powierzchni Tytana?

Tytan, największy księżyc Saturna, jest jedynym obiektem w Układzie Słonecznym (oprócz Ziemi), który z pewnością zawiera ciecze na swojej powierzchni. Chłodne morza metanu po części wyglądają tak, jak woda wypełniająca jeziora i oceany na Ziemi. W regionach w pobliżu równika Tytana, gdzie te ciecze wyparowały, naukowcy zauważyli ciemne plamy. Bez ich powiększenia trudno jednak stwierdzić, z czego są wykonane. Jednak naukowcy podejrzewają, że działają one bardzo podobnie jak pierścienie w wannie, które powstają, gdy wypuści się z niej wodę. 

Zespół naukowców z NASA wrzucił metan, etan i inne cząsteczki zawierające węgiel do komory schłodzonej do temperatur podobnych do tych panujących na Tytanie i wypełnionej podobną atmosferą. Okazało się, że pierwszymi ciałami stałymi w komorze były kryształy benzynowe. Benzyny są dość powszechnymi cząsteczkami na Ziemi, ale w tej przechłodzonej komorze sześciokątne cząsteczki owinęły się wokół cząsteczek etanu i uformowały kryształy.

Czytaj też: Pojawiły się nowe informacje dotyczące pochodzenia pierścieni Saturna

Później pojawił się kryształy zawierające acetylen i butan, dwa kolejne węglowodory. Opierając się na tym, co wiadomo o składzie Tytana, ten kryształ acetylenu i butanu jest prawdopodobnie znacznie bardziej powszechny na Tytanie. Eksperyment pokazuje, że w warunkach podobnych do tych na Tytanie mogą powstawać pierścienie węglowodorów. Nie oznacza to jednak, że kryształy tworzą podobne pierścienie na Tytanie.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Wokół Saturna powstają tajemnicze księżyce