Reklama
aplikuj.pl

Czym są te tajemnicze struktury na Marsie?

Marsjański krajobraz jest usiany strukturami, które przypominają te występujące na Ziemi. Naukowcy próbowali zrozumieć, czy ich pochodzenie może być podobne.

Czerwona Planeta jest obecnie dość sucha i (prawdopodobnie) nieaktywna sejsmicznie, lecz nie zawsze tak było. Na Marsie znajdują się jedne z największych wulkanów, jakie kiedykolwiek widziano, m.in. Olympus Mons, największy wulkan w Układzie Słonecznym.

Poza tym, w przeszłości na Marsie nie brakowało wody, która wypełniała rzeki, jeziora a być może nawet oceany. W efekcie do dziś można tam znaleźć formacje skalne stanowiące pozostałości po hydrologii Marsa. Są również takie formacje, których pochodzenie jest niejasne: badacze przypuszczają, iż mogły one powstać na skutek aktywności wulkanicznej.

Korzystając z miejsc symulujących marsjańskie środowisko (niskie temperatury i ciśnienie), naukowcy analizowali zachowanie błota spływającego w dół „zbocza”. Następnie porównali je z warunkami panującymi na Ziemi. O ile w przypadku naszej planety błoto spływało jednostajnie, tak na „Marsie” miało ono tendencję do tworzenia grudek, a efekt końcowy przypominał tzw. lawę trzewiową.

Wygląda więc na to, że widoczne na powyższym zdjęciu formacje są efektem wulkanizmu błotnego, który funkcjonuje zarówno na Marsie, Ziemi jak i prawdopodobnie niektórych innych obiektach, takich jak np. Ceres.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News