WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Czym zajmuje się Centauro, robot o wyglądzie konia?

Czym zajmuje się Centauro, robot o wyglądzie konia?

Podczas gdy wiele projektów skupia się na jak największym upodobnieniu robotów do ludzi, naukowcy z Italian Institute of Technology postanowili pójść w zupełnie inną stronę.

Stworzyli więc poruszającą się na czterech kończynach maszynę, której wyglądem najbliżej chyba do konia. O ile chcemy porównywać ją do faktycznie istniejących zwierząt – w innym przypadku trafniejszym wyborem będzie centaur, mitologiczna istota z górną częścią ciała wziętą od człowieka, natomiast dolną pochodzącą od konia. Taki design pozwala Centauro zachować szybkość przy jednoczesnej wysokiej sprawności fizycznej.

Motoryka w odniesieniu do tego robota jest niezwykle ważna, bowiem jest on przeznaczony do ratowania ludzkiego życia. Jego zadaniem będzie przeszukiwanie stworzonych przez ludzi środowisk, które uległy zniszczeniu, np. przez trzęsienia ziemi bądź eksplozje ładunków. Mowa tu np. o zawalonych budynkach, do których utrudniony dostęp mają ekipy ratunkowe.

Centauro ma 1,5 metra wzrostu i waży ok. 93 kilogramy. Szkielet wykonano z lekkich metali, natomiast obudowa składa się z materiałów stworzonych dzięki technice druku 3D. Akumulatory znajdujące się wewnątrz maszyny powinny wystarczyć na około 2,5h pracy. Niestety robot nie ma autonomicznego charakteru i do działania jest konieczna obecność ludzkiego operatora. Sterowanie tym mechanicznym centaurem nie należy podobno do najłatwiejszych zadań i wymaga dobrego przygotowania.

[Źródło: Italian Institute of Technology]