Reklama
aplikuj.pl

De Tomaso pokazał pierwszy na świecie neutralny emisyjnie hipersamochód na paliwo syntetyczne

Włoska firma De Tomaso ogłosiła właśnie model P900, czyli przeznaczony wyłącznie na tor hipersamochód z silnikiem V12 o wadze 900 kg i mocy 900 koni mechanicznych. Dlaczego uważa się, że będzie to innowacyjny silnik? Odpowiedź na to zdradza sposób jego zasilenia określonym rodzajem paliwa.

P900 to wyjątkowy hipersamochód na paliwo syntetyczne od De Tomaso

De Tomaso P900 jest uznawany za pierwszy na świecie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla hipersamochód na paliwo syntetyczne. Do działania ma wykorzystywać finalnie 6,2-litrowy silnik V12, mogący pracować na paliwach syntetycznych i rozkręcać się do 12300 RPM, generując przy tym 900 koni mechanicznych trafiających na tylne koła za sprawą sekwencyjnej skrzyni biegów. Nie wiemy, na jak wiele pozwoli takie połączenie i dowiedzą się tego wyłącznie właściciele.

Czytaj też: Już wkrótce doczekamy się Hondy na wodór. CR-V sięgnie po ogniwa paliwowe

Wyjątkowością P900 jednak dosłownie ocieka. Przykładowo firma utrzymuje, że samochód przeszedł już testy aerodynamiczne w tunelu aerodynamicznym zespołu Formuły 1, które pozwoliły zapiąć jego profil aerodynamiczny na ostatni guzik. Nic więc dziwnego, że powstanie tylko 18 egzemplarzy P900, które będą dostarczane w II kwartale 2023 roku, ale rozwijane jeszcze dłuuugo, bo pierwsze warianty trafią do klientów z innym silnikiem, niż wspomnianą początkowo jednostką V12.