Reklama
aplikuj.pl

Degradacja środowiska na skutek działalności człowieka jest ogromna

Jak wynika z nowego dokumentu, tylko 23 procent lądów na naszej planecie istnieje w „dzikim” stanie. Reszta uległa degradacji na skutek działalności człowieka. Zachowanie pozostałych obszarów dzikiej przyrody może być istotnym czynnikiem w walce ze zmianami klimatu i ochroną gatunków zamieszkujących Ziemię. 

Regiony w których jest dużo dzikich obszarów są odpowiedzialne za wychwytywanie znacznych ilości dwutlenku węgla. Duża ilość tego związku w atmosferze jest jednym z głównych czynników warunkujących postępowanie globalnego ocieplenia. To z kolei prowadzi do kolejnych problemów. Niebezpieczeństwa obejmują podnoszenie się poziomu mórz, niedobory żywności, braki wody oraz wzrost siły i częstotliwości ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Obszary dzikiej przyrody stanowią także istotną ostoję dla gatunków, których środowisko ucierpiało w wyniku osadnictwa ludzkiego.

Naukowcy skonstruowali kompleksową globalną mapę pozostałych ziemskich i oceanicznych obszarów dzikiej przyrody. Dane wykorzystane w mapach naziemnych pochodzą z 2009 r. i zawierają informacje o ośmiu wskaźnikach presji człowieka na środowisko. Mowa o gęstości zaludnienia, infrastrukturze transportowej i tym, czy ziemia była wykorzystywana do uprawy roślin. Z kolei informacje użyte do sporządzenia map oceanicznych zebrano w 2013 r. Zawierają dane dotyczące m.in. rybołówstwa i transportu przemysłowego.

Na potrzeby badań obszar ziemi uznany został za dzicz, jeśli obejmował 10 000 kilometrów kwadratowych i był „stosunkowo wolny” od działalności człowieka. Nie oznacza to, że obszary były niezamieszkane przez ludzi, chodzi o ich wpływ na środowisko. Naukowcy odkryli, że 77 procent powierzchni Ziemi i 87 procent jej oceanów zostało zmodyfikowanych przez bezpośrednie skutki działalności człowieka. Tylko 23 procent suchego lądu na świecie pozostało „czystych”.

Autorzy artykułu uważają, że pozostałe dzikie obszary Ziemi można ochronić, jeśli ich znaczenie uznamy w istniejących międzynarodowych programach, takich jak Porozumienie Paryskie. Zespół zidentyfikował pięć państw  obfitujących w dzikie miejsca. Chodzi o Stany Zjednoczone, Rosję, Kanadę, Australię i Brazylię – które według szacunków zawierają około 70 procent pozostających na Ziemi obszarów dzikiej przyrody. To właśnie te kraje będą miały decydujący wpływ na rozstrzygnięcie losów naszej planety.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ludzkość zbliża się do punktu, w którym nie będzie odwrotu od zmian klimatu