Południowa Walia była dawniej miejscem życia tzw. zauropodomorfów, czyli długoszyjnych, roślinożernych dinozaurów. Liczące około 200 milionów lat ślady znaleziono na jednej z tamtejszych plaż.
Odkrył je przypadkowy spacerowicz, lecz później sprawą zajęli się naukowcy z zespół ekspertów z Liverpool John Moores University. Wzięli oni pod uwagę liczbę różnego rodzaju odcisków oraz ich różnorodność. W ten sposób doszli do wniosku, że współczesna plażą dawniej była miejscem zgromadzeń zauropodomorfów.
Czytaj też: I nastała ciemność. Asteroida, która wybiła dinozaury doprowadziła do sytuacji jak z koszmaru
Szczegóły na ten temat są dostępne w Geological Magazine i sugerują, że wspomniane odciski stóp powstały, gdy dinozaury przemieszczały się po miękkim błocie. Tak powstałe ślady zostały następnie wypalone i utwardzone za pośrednictwem światła słonecznego. W ramach dalszych analiz członkowie zespołu badawczego stworzyli trójwymiarowe modele skamieniałości podchodzących z późnego triasu. Jeśli chodzi o zauropodomorfy to zamieszkiwały one Ziemię mniej więcej od 231 mln do 266 milionów lat temu.
Dinozaury takie jak zauropodomorfy były roślinożerne i posiadały długie szyje
Kiedy przyjrzeliśmy się bliżej, wydawało się, że w niektórych miejscach odciski nakładają się na siebie, czego można by się spodziewać, gdyby wiele zwierząt rozdeptywało ziemię. Wydawało się również, że czasami występują one w półregularnych odstępach, czego można oczekiwać w przypadku ścieżki.
Peter Falkingham, Liverpool John Moores University
Czytaj też: Oto największe w historii latające zwierzę. Rozpiętość skrzydeł tego pterozaura była naprawdę imponująca
Wśród zauropodomorfów występowały największe zwierzęta w historii naszej planety. Mimo to, te dinozaury posiadające niezwykle długie szyje były roślinożercami. Ich budowa ułatwiała im sięganie do trudno dostępnych źródeł pożywienia, takich jak gałęzie drzew. Wśród jednego z największych zauropodomorfów (a więc i największych dinozaurów oraz zwierząt w ogóle) wymienia się między innymi diplodoka oraz argentynozaura. Dorośli przedstawiciele tych rodzajów mogli osiągać długość wynoszącą nawet 40 metrów.