Reklama
aplikuj.pl

200 milionów lat temu na tej plaży żyły dinozaury. Pozostawiły po sobie odciski stóp

Południowa Walia była dawniej miejscem życia tzw. zauropodomorfów, czyli długoszyjnych, roślinożernych dinozaurów. Liczące około 200 milionów lat ślady znaleziono na jednej z tamtejszych plaż.

Odkrył je przypadkowy spacerowicz, lecz później sprawą zajęli się naukowcy z zespół ekspertów z Liverpool John Moores University. Wzięli oni pod uwagę liczbę różnego rodzaju odcisków oraz ich różnorodność. W ten sposób doszli do wniosku, że współczesna plażą dawniej była miejscem zgromadzeń zauropodomorfów.

Czytaj też: I nastała ciemność. Asteroida, która wybiła dinozaury doprowadziła do sytuacji jak z koszmaru

Szczegóły na ten temat są dostępne w Geological Magazine i sugerują, że wspomniane odciski stóp powstały, gdy dinozaury przemieszczały się po miękkim błocie. Tak powstałe ślady zostały następnie wypalone i utwardzone za pośrednictwem światła słonecznego. W ramach dalszych analiz członkowie zespołu badawczego stworzyli trójwymiarowe modele skamieniałości podchodzących z późnego triasu. Jeśli chodzi o zauropodomorfy to zamieszkiwały one Ziemię mniej więcej od 231 mln do 266 milionów lat temu.

Dinozaury takie jak zauropodomorfy były roślinożerne i posiadały długie szyje

Kiedy przyjrzeliśmy się bliżej, wydawało się, że w niektórych miejscach odciski nakładają się na siebie, czego można by się spodziewać, gdyby wiele zwierząt rozdeptywało ziemię. Wydawało się również, że czasami występują one w półregularnych odstępach, czego można oczekiwać w przypadku ścieżki.

Peter Falkingham, Liverpool John Moores University

Czytaj też: Oto największe w historii latające zwierzę. Rozpiętość skrzydeł tego pterozaura była naprawdę imponująca

Wśród zauropodomorfów występowały największe zwierzęta w historii naszej planety. Mimo to, te dinozaury posiadające niezwykle długie szyje były roślinożercami. Ich budowa ułatwiała im sięganie do trudno dostępnych źródeł pożywienia, takich jak gałęzie drzew. Wśród jednego z największych zauropodomorfów (a więc i największych dinozaurów oraz zwierząt w ogóle) wymienia się między innymi diplodoka oraz argentynozaura. Dorośli przedstawiciele tych rodzajów mogli osiągać długość wynoszącą nawet 40 metrów.