Reklama
aplikuj.pl

Co sprawia, że atmosfera Wenus obraca się szybciej od samej planety?

kosmos

Zdjęcia wykonane przez sondę Akatsuki sugerują prawdopodobną przyczynę wymienionego w tytule zjawiska. Badaniami zajął się międzynarodowy zespół naukowców koordynowany przez Takeshi Horinouchiego z Uniwersytetu Hokkaido.

Astronomowie sądzą, że ten nietypowy obrót w pobliżu równika jest efektem ogrzewania planety przez promienie słoneczne w ciągu dnia i jej chłodzenia w nocy. Sytuacja jest jednak inna w pobliżu biegunów. Ostateczny rezultat jest taki, że atmosfera Wenus obraca się 60-krotnie szybciej niż cała reszta planety, która w ciągu 243 dni obraca się wokół własnej osi.

Zespół badawczy zauważył, że różnice temperatur atmosferycznych pomiędzy niską i wysoką szerokością geograficzną są na tyle małe, by nie można ich było wyjaśnić bez występowania cyrkulacji na różnych szerokościach geograficznych. Analizy wykazały, iż zjawisko to jest napędzane przez fale termiczne i atmosferyczne powstałe na skutek kontrastu dziennych i nocnych temperatur. Wywołuje to przyspieszenie na niskich szerokościach geograficznych.

Czytaj też: Na Wenus mogło w przeszłości funkcjonować życie

Naukowcy sądzą również, że odkryli czynniki umożliwiające rozprowadzanie ciepła po całej planecie. Jest to krążenie południkowe, które powoli transportuje ciepło w kierunku biegunów oraz super-obrót, który robi to szybciej w kierunku nocnej strony Wenus.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News