Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego ciężko nam odejść od przyzwyczajeń?

Całe nasze życie składa się z małych nawyków. Poranne wstawanie, mycie zębów czy jazda samochodem pozwala na działanie rutynowe, sprawne i szybsze niż gdyby każda z tych czynności miała być specjalnie planowana. Na szczęście jesteśmy dość elastyczni żeby nawyki łatwo zmieniać. Zastanawialiście się może jak taka zmiana odbywa się na poziomie mózgu?

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Neuron wyjaśnia ową sprawę. Działamy inaczej niż mówią nam przyzwyczajenia w momencie kiedy chemiczne „listonosze” (endokanabinoidy) tłumią aktywność w pewnej części w mózgu. Endokanabinoidy zbudowane są podobnie jak aktywny składnik marihuany- THC. Wpływają one na obszary mózgu związane z przyjemnością, pamięcią i koncentracją.

W eksperymencie myszy pozbawione były receptorów owych substancji. Następnie gryzonie zostały specjalnie przeszkolone- naciskały one dźwignię aby dostać przekąskę. Liczba nacisków do otrzymania jedzenia była zmienna. Drugi test polegał na tym, że mysz uzyskiwała przekąskę po upływie określonego czasu. Dzięki drugiej opcji myszy były mniej zmotywowane do naciskania dźwigni. Okazało się, że myszy z zaburzonymi receptorami dalej chętnie naciskały dźwignię. Kiedy miały mniejszą ochotę na przekąskę to ich przyzwyczajenie wygasało.

Jakie z tego wnioski? Otóż osoby, które mają problemy z endokanabinoidami mogą mieć problemy ze zmianą nawyków. Dotyczy to narkomanów czy osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Aby im pomóc należy właśnie zająć się tymi wewnętrznymi „listonoszami”.

Źródło: http://www.popsci.com, Zjęcie: Flickr user Petras Gagilas