Reklama
aplikuj.pl

SI pomoże zrozumieć, dlaczego elektrownie słoneczne zabijają ptaki

Elektrownie słoneczne, choć określane mianem zielonych źródeł energii, stanowią ogromne zagrożenie dla ptaków. Naukowcy nie rozumieli dlaczego te latające zwierzęta giną w pobliżu paneli, dlatego w 2013 roku powołano do życia Avian Solar Working Group.

Wkrótce potem oszacowano, że setki elektrowni słonecznych na terenie Stanów Zjednoczonych mogą zabijać niemal 140 000 ptaków rocznie. I choć jest to sporo mniej niż w przypadku elektrowni napędzanych paliwami kopalnymi, to powinniśmy starać się unikać tego typu zjawisk. Jedna z teorii sugeruje, że ptaki mylą blask paneli słonecznych z powierzchnią zbiorników wodnych i próują na nich wylądować. Ale czy ptaki w ogóle widzą otoczenie w taki sam sposób jak ludzie?

Aby doprowadzić do przełomu w tej sprawie, naukowcy postanowili zwrócić się o pomoc do sztucznej inteligencji. Prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem będzie nauczenie algorytmu, aby rozpoznawał rozpoznawać ptaki, które mają różne rozmiary, kształty i kolory. Co więcej, zazwyczaj pozostają one w ruchu, przez co identyfikacja jest dodatkowo utrudniona.

Czytaj też: Energia z piwa? Pewna piwna elektrownia już działa

Początkowo sztuczna inteligencja będzie próbowała jedynie poprawnie rozpoznawać ptaki, które znajdąsię w jej polu widzenia. Jej twórcy zapewniają jednak, że po czasie stanie się ona na tyle zaawansowana, by rozróżniać wiele zachowań tych zwierząt, m.in. szybowanie czy zderzanie z pandelami słonecznymi. W ten sposób naukowcy przekonają się, w jaki sposób lokalne środowisko (np. pogoda czy pora dnia) wpływa na zachowanie ptaków.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News