Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, dlaczego ludzie mają duże mózgi

medycyna

Badania, których wyniki zostały opublikowane na łamach Cell, dostarczają informacji na temat rozwoju ludzkiego mózgu i różnic w tym zakresie w porównaniu do innych człekokształtnych.

Nasze mózgi są znacznie większe niż u małp człekokształtnych, a duża liczba neuronów stanowi kolejną wyróżniającą ludzi cechę. Hodując w laboratorium próbki tkanki mózgowej, autorzy badania byli w stanie dostrzec kluczową różnicę we wczesnym rozwoju ludzkich mózgów w porównaniu z małpami.

Czytaj też: Komórki zombie w ludzkim mózgu pojawiają się tuż po śmierci

Okazało się, że kluczową rolę odgrywają tzw. neurony progenitorowe, które u Homo sapiens zachowują się inaczej niż u innych gatunków. Obserwując zachowanie tych komórek u naczelnych i myszy, naukowcy zauważyli, że u tych pierwszych powstawanie neuronów progenitorowych trwało ok. 5 dni. Z kolei u gryzoni odbywało się to w ciągu kilku godzin.

Ludzie mają duże mózgi za sprawą odmiennego namnażania neuronów progenitorowych

Jak można się domyślić, w przypadku ludzi cały proces trwa nawet dłużej, bo około tygodnia. Różnica wynosząca dwa dni nie wydaje się szczególnie duża, lecz należy mieć na uwadze fakt, że namnażanie tych komórek zachodzi wykładniczo. W efekcie przekłada się to na widoczne efekty, a w dalszej perspektywie – ewolucję większych gabarytowo mózgów.