WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego lustrzane odbicie ma poziomą a nie pionową orientację?

Zapewne wielokrotnie zwracaliście uwagę na fakt, że napisy w lustrze są odwrócone. Z kolei podnosząc lewą rękę, nasze lustrzane alter-ego podniesie prawą. Co powoduje to zjawisko?

Wyjaśnienie jest intrygujące, ponieważ sekret tkwi nie w samym lustrze, lecz w naszym umyśle. W rzeczywistości bowiem lustro wcale nie odwraca obrazu ani w poziomie, ani w pionie. Jedno z możliwych wyjaśnień zakłada, że nasze oczy mają horyzontalną orientację, co przekłada się na takie a nie inne odbicie. Kiedy jednak zamkniemy jedno oko, oryginalny wyraz TAK, nadal w lustrze będzie miał formę KAT. Taka teoria jest więc błędna.

Dlaczego lustrzane odbicie jest odwrócone?

Wystarczy jednak zrozumieć prostą zależność: kiedy patrzymy na dane słowo, widzimy je z właściwej perspektywy. Ale prezentując je w lustrze, zostanie ono przerzucone w poziomie.

Czytaj też: Fizyka może pomóc w zrozumieniu, jak działa świadomość

Aby to zobrazować, dobrze jest wykorzystać strzałkę. Wskazując nią w prawo, lustrzane odbicie również wskaże ten sam kierunek. Taki sam skutek będzie dotyczył skierowania w lewo, górę czy też dół. Kiedy jednak skierujemy strzałkę czołowo w stronę lustra, jej odbicie będzie wskazywało przeciwny do naszego kierunek.

Czytaj też: Poznaj Da Vinci Kids – wielotematyczną aplikację edukacyjną dla dzieci

Obraz naszej twarzy i ciała również jest odwrócony, ale ze względu na przyzwyczajenie nie zwracamy na to uwagi. Dopiero przy napisach widzimy, że „coś jest nie tak”.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News