Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego neandertalczycy wyginęli? Superkomputer zna odpowiedź

Wbrew dotychczasowym doniesieniom związanym z powodami zniknięcia neandertalczyków z powierzchni Ziemi, nowa teoria zakłada zupełnie inne przyczyny tego zjawiska.

Do tej pory sądzono, że do wyginięcia neandertalczyków mogły doprowadzić zmiany klimatu bądź krzyżowanie się z przedstawicielami Homo sapiens. Przedstawiciele IBS Center for Climate Physics sądzą jednak, iż zagładę neandertalczyków wywołała konkurencja ze strony naszych przodków.

Neandertalczycy zamieszkiwali Eurazję przez co najmniej 300 tysięcy lat, by wyginąć pomiędzy 43 tys. a 38 tys. lat temu. Aby określić, które procesy odegrały główną rolę w tym procesie, należało wykorzystać modele matematyczne opisujące migracje neandertalczyków i Homo sapiens, ich interakcje, konkurencję oraz krzyżowanie się w realiach zmieniającego się środowiska.

Czytaj też: Co wiemy o rodzicach małych neandertalczyków?

Jeden z takich modeli, uruchomiony na superkomputerze Aleph IBS, rozwiązuje serię równań ukazujących, jak neandertalczycy i Homo sapiens radzili sobie w okresie zlodowacenia, które przekładało się na zmiany temperatur, opadów czy wahania dot. flory i fauny. Z symulacji wynika, że obie grupy homininów rywalizowały o wspólne zasoby, ale tylko niewielka ich część się ze sobą krzyżowała.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Porównując wyniki z istniejącymi danymi paleo-antropologicznymi, genetycznymi i archeologicznymi autorzy badań uznali, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wymierania neandertalczyków była znacząca przewaga Homo sapiens w zakresie zdobywania pożywienia. Różnice te mogły być związane z lepszymi technikami łowieckimi, większą odpornością na patogeny lub wyższą płodnością Homo sapiens.