Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego nie warto przepłacać na prezenty komunijne? Wybór prezentu ma znaczenie

O prezentach komunijnych robi się głośno już w okolicach kwietnia, kiedy to goście zastanawiają się, co dokładnie wybrać. Najczęściej o upominkach mówi się w kontekście kwot, jakie należałoby wydatkować. Niektóre mogą przyprawiać o zawrót głowy, jednak pamiętajmy, że przepłacanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?

Idealny prezent na komunię? Cena ma znaczenie!

Ile trzeba wydać na prezent komunijny, aby nie wypaść blado na tle rodziny? 200, 500, a może 1 000 zł? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Teoretycznie kwotę minimalną można porównać do tej, którą wydatkują rodzice za poczęstunek w restauracji. Obecnie za osobę trzeba zapłacić średnio 250 zł, dlatego taka suma wydaje się odpowiednia. Z drugiej strony, coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej koperty na rzecz upominków rzeczowych. Znalezienie właściwego za 250 czy 500 zł może być nie lada wyczynem, zwłaszcza że często mówi się o quadach, komputerach albo hulajnogach elektrycznych, a te potrafią kosztować naprawdę sporo. Tymczasem w upominku nie chodzi o cenę – prześciganie się w tym, kto da więcej, to czasy dawno minione. Dziś bardziej liczy się gest i sama obecność, a także praktyczny wymiar prezentu.

Prezent dopasowany do wieku i potrzeb dziecka

Prezent na komunię nie powinien być przypadkowy, a tak niestety jest najczęściej. Nie zwracamy uwagi na potrzeby czy wiek dziecka, a jedynie na to, co obecnie jest na topie. Pamiętajmy jednak, że sieci handlowe będą nas kusić naprawdę drogimi propozycjami, nie zważając na to, czy tego rodzaju akcesoria rzeczywiście są potrzebne 10-latkowi. Być może zamiast hulajnogi elektrycznej warto kupić zwykłą, a laptopa zastąpić czytnikiem e-booków? Dzięki temu sporo zaoszczędzimy, a dodatkowo wpiszemy się w potrzeby dziecka. Wybór upominku warto też przedyskutować z rodzicami dziecka. Wielu nie życzy sobie drogich upominków, wychowując swoje pociechy w duchu minimalizmu. Czasami droższy prezent rzeczywiście będzie miał sens, ale wtedy składa się na niego większa liczba gości. Rodzice najlepiej wiedzą, czego tak naprawdę potrzebuje ich dziecko oraz z jakich urządzeń nie powinno korzystać. Drogie prezenty mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, i to nie tylko dla naszego portfela.

Dlaczego warto wybrać tańszy upominek?

W kontekście wyboru prezentu na komunię warto zadać sobie pytanie, na ile tak naprawdę możemy sobie pozwolić? Sporo osób zaciąga pożyczki cele sfinansowania upominku, które następnie spłaca przez co najmniej kilka miesięcy. Takie działanie jest bardzo nierozsądne, zwłaszcza że dla dzieci akcesoria to często jedynie „zabawki” na chwilę. Drugim problemem jest wspomniane już niedostosowanie prezentu do konkretnego dziecka. Po sezonie komunijnym portale internetowe wręcz zalewają ogłoszenia dotyczące sprzedaży nietrafionych prezentów. Chyba nikt nie chce, aby jego upominek został sprzedany? Wybierając prezent komunijny, powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Nie ulegajmy presji tym bardziej, że ma ona charakter medialny i marketingowy. Coraz więcej osób mówi „nie” drogim upominkom, które znacznie przewyższają ich budżet. Podobna zasada dotyczy również wesel oraz innego typu imprez. Coraz częściej okazuje się, że tańszy, może znaczyć lepszy. Szeroki wybór prezentów w atrakcyjnej cenie sprawia, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego.

Artykuł partnera.