Bliźniacze ciąże mają tendencję do występowania w danych rodzinach. Naukowcom udało się zidentyfikować dwa geny odpowiadające za zwiększenie prawdopodobieństwa kobiety na urodzenie dwóch nieidentycznych dzieci. Oba związane są z wytwarzaniem i przetwarzaniem hormonu pomagającego oocytom (komórkom jajowym) dojrzewać.
Generalnie istnieją dwa sposoby na to, aby urodzić bliźniaki. W pierwszym przypadku, jajnik uwalnia dwa jajeczka w jednym czasie owulacji i oba zostają zapłodnione. Skutkuje to bratnimi lub nieidentycznymi bliźniakami. Natomiast bliźnięta jednojajowe powstają wtedy, gdy jeden zarodek podzieli się na dwa na początku rozwoju. Istnieją oczywiście także inne możliwości jak trojaczki czy czworaczki.
Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, która wersja genów może zwiększyć prawdopodobieństwo posiadania bliźniaków, naukowcy przeanalizowali genomy 1980 kobiet, które urodziły bliźniaki braterskie. Porównano je z genomem 12 953 kobiet, które urodziły jedno dziecko. Na tej podstawie zidentyfikowano wariacje genowe, które miały znaczenie w pierwszej grupie kobiet. Pierwszy z nich, znajdujący się w regionie DNA obok genu zwanego FSHB, wydaje się być związany z produkcją hormonu folikulotropowego, który ułatwia jajeczkom dojrzewanie. Drugi z nich, zwany SMAD3, zdaje się wpływać na receptory FSH w jajnikach. Obydwie wariacje genowe zwiększają szanse na bliźniaki o 29%, co sugeruje, że muszą zostać przeprowadzone dalsze badania w celu znalezienia odpowiedni na pytania co powoduje pozostałe 71% szans na ciążę bliźniaczą.
Źródło: http://www.livescience.com/; Zdjęcie:2016 – Chile – Valparaiso – Apartment Screen Time I via photopin (license)