WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego niektóre osoby łapią przeziębienie?

Każdy z nas zna osoby, które jak nadchodzi zima od razu chorują a inne od lat nie złapały przeziębienia. Właśnie temu przyjrzało się najnowsze badanie.

W badaniu przyjrzano się dwóm mechanizmom obronnym, który wykorzystują komórki w drogach oddechowych. Pierwsze z nich chroni przed wirusami a drugie przed stresem oksydacyjnym. Okazuje się, że istnieje pomiędzy nimi balans – jeśli masz większą ochronę przed stresem oksydacyjnym to mniejszą przed wirusami. Badacze odkryli też, że komórki nosowe mają silniejszą odpowiedź obronną na wirusy a komórki płuc na stres oksydacyjny. Przykładowo, naukowcy wystawili komórki nosowe na dym papierosowy w celu wywołania odpowiedzi na stres oksydacyjny. Okazało się, że komórki stały się bardziej podatne na rinowirusy.

Badanie to wyjaśnia, dlaczego palacze są bardziej podatni na infekcję rinowirusami niż osoby niepalące. Także pokazuje ono, że jeśli częściej łapiesz przeziębienie to możliwe, że masz lepszą ochronę przed stresem oksydacyjnym. Balans musi istnieć.

Badanie krwi powie Ci o godzinie w Twoim ciele

Źródło: https://www.livescience.com