Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego nie śpisz dobrze w nowym miejscu?

Jeśli kiedykolwiek źle spałeś podczas pierwszej nocy w nowym miejscu i zastanawiałeś się dlaczego tak się dzieje to mamy dla Ciebie odpowiedź – otóż jedna połowa Twojego mózgu pozostaje bardziej rozbudzona niż druga. Udowodniły to eksperymenty. 

W badaniu wzięło udział 35 osób. Spędzili oni kilka dni w laboratorium, gdzie naukowcy monitorowali aktywność ich mózgu przy użyciu zaawansowanych metod obrazowania.  Wyniki wykazały, że podczas pierwszej nocy lewa półkula mózgu jest bardziej aktywna w czasie głębokiego snu niż prawa półkula.

Taka różnica w aktywności półkul jest podobna, jednakże nie aż tak drastyczna, jak u ssaków morskich, które zasypiając wyłączają tylko jedną z nich. Wsoółautor badania, Yuka Sasaki, mówi, że nasze mózgi mogą mieć miniaturowy odpowiednik tego, co mają wieloryby i delfiny. Badanie pokazuje także, że im większa różnica w aktywności obu półkul tym ciężej jest zasnąć. Naukowcy także odtwarzali pacjentom przerywane dźwięki. Gdy te były odtwarzane w prawym uchu to pacjenci łatwiej się budzili ze snu.

Naukowcy tłumaczą także te występujące różnice pomiędyz półkulami w pierwszej nocy w nowym miejscu. Może to być strategia przeżycia dla ludzi w nowym środowisku. Lewa półkula pozostaje jako „straż nocna” budząca ze snu w przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa. Naukowcy chcą teraz lepiej zrozumieć ten efekt i spróbować wprowadzić lek pozwalający na wyłączenie także lewej półkuli aby ludziom lepiej się spało.

[źródło: livescience.com; zdjęcie: 366 vardagar 100 / 366 Everydays 100 via photopin (license)]