Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego wszechświat rozszerza się coraz szybciej?

Na podstawie wszystkiego, co wiedzą fizycy można stwierdzić, że ze wszechświatem jest coś nie tak. Gwiazdy, galaktyki, czarne dziury i wszystkie inne obiekty oddalają się od siebie coraz szybciej. Wcześniejsze pomiary w naszym lokalnym sąsiedztwie pokazują, że wszechświat rozchodzi się na zewnątrz szybciej niż na początku. 

Jeśli pomiary wartości znanej jako stała Hubble’a są poprawne, oznacza to, że w obecnym modelu brakuje nowej, kluczowej fizyki, takiej jak niezbadane podstawowe cząstki lub coś dziwnego, co dzieje się z tzw. ciemną materią. Teraz naukowcy zmierzyli stałą Hubble’a w zupełnie nowy sposób, potwierdzając, że wszechświat faktycznie rozszerza się teraz szybciej niż w w przeszłości.

Czytaj też: W umierających galaktykach ciemna materia zachowuje się inaczej

Aby wyjaśnić, w jaki sposób wszechświat przeszedł od niewielkiej, gorącej, gęstej plamki rozrzedzonej plazmy do ogromnej przestrzeni, którą widzimy dzisiaj, naukowcy zaproponowali model znany jako LCDM. Może on z powodzeniem odtworzyć strukturę galaktyk i kosmicznego tła mikrofalowego – pierwszego światła wszechświata – jak również ilości wodoru i helu we wszechświecie. Ale nie jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego rozszerza się on szybciej, niż początkowo. Oznacza to, że albo model LCDM albo pomiary szybkości rozszerzania są nieprawidłowe.

W nowych badaniach zastosowano technikę, która obejmuje światło z kwazarów. Są to niezwykle jasne galaktyki zasilane przez masywne czarne dziury. Na podstawie rozbieżności w jasności kwazarów naukowcy mogą precyzyjnie określić, jak daleko znajdujemy się od danego kwazaru i wybranej galaktyki. Aby obliczyć stałą Hubble’a, astronomowie porównali tę odległość z przesunięciem ku czerwieni obiektu.

Dokładny pomiar stałej Hubble’a pomoże naukowcom zrozumieć nie tylko to, jak szybko wszechświat się rozszerza. Wartość ta jest niezbędna do określenia jego wieku oraz rozmiaru odległych galaktyk. Daje też astronomom wskazówki co do ilości ciemnej materii, która nas otacza.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ciemna materia jest jeszcze bardziej tajemnicza niż sądziliśmy