Reklama
aplikuj.pl

DLSS vs FSR – zwycięzca jest tylko jeden i właśnie go znamy

DLSS 3

DLSS czy FSR? To pytanie zadajemy sobie od lat, a najnowsze porównanie DLSS2 oraz FSR2 wskazało nam jednoznacznie, która firma lepiej rozegrała tę technologię… ale czy na pewno?

W pojedynku DLSS 2 i FSR 2 zwycięzca może być tylko jeden

Odkąd Nvidia zapoczątkowała erę skalowania w czasie rzeczywistym, a AMD spróbowało szczęścia z FSR, świat graczy podzielił się na trzy obozy. Zwolenników obu rozwiązań i żadnego, bo wprowadzane przez nie szumy są dla wielu nie do przełknięcia. Najnowsze porównanie wskazuje jednoznacznego zwycięzcę… ale w praktyce ten jest znacznie cięższy do wyłonienia.

Autor na kanale HardwareUnboxed na YouTube porównał FSR2 i DLSS2 w 26 grach przy użyciu dwóch profili jakości (Performance i Quality) i dwóch rozdzielczości (4K i 1440p). Ocenił efekty w 5-punktowej skali, zaznaczając trzema plusami duże różnice, dwoma umiarkowane, a jednym niewielkie.

Czytaj też: Test KFA2 GeForce RTX 4080 SG

Wedle wniosków DLSS2 jest lepszy od FSR2 w każdej grze, a FSR2 zdołał osiągnąć remis tylko w 8 ze 104 porównań. DLSS2 ma mieć wyraźną przewagę w trybie Performance, który renderuje w niższej rozdzielczości niż tryb Quality, a FSR2 cierpi na więcej artefaktów typu ghosting i shimmering niż DLSS2. Tyle tylko, że FSR2 nadal ma przewagę nad DLSS2 pod względem kompatybilności, ponieważ współpracuje ze wszystkimi nowoczesnymi układami graficznymi, podczas gdy DLSS2 działa tylko z kartami z serii Nvidia RTX.