Reklama
aplikuj.pl

Do kogo należało najstarsze znalezione pióro?

paleontologia

Artykuł dostępny na łamach Scientific Reports sugeruje, że pierwsze znalezione skamieniałe pióro należało do tzw. Archeopteryksa.

Dr Ryan Carney z Uniwersytetu Południowej Florydy i jego współpracownicy przeanalizowali dziewięć elementów związanych z budową pióra pochodzącego sprzed 150 milionów lat. Skupili się m.in. na szczególnie długiej dudce, porównując zebrane dane z tymi dotyczącymi współczesnych ptaków.

Autorzy badań sprawdzili również 13 skamieniałych szkieletów Archeopteryksa, z których trzy zawierają dobrze zachowane pierwotne nadlotki. W ten sposób stwierdzili, że górna powierzchnia skrzydła tego zwierzęcia posiada części, które są identyczne pod względem wielkości i kształtu z najstarszym znalezionym piórem. Oznacza to więc, że to ostatnie pochodziła od Archeopteryksa.

Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem

Używając mikroskopu elektronowego, naukowcy ustalili, że pióro pochodziło z lewego skrzydła zwierzęcia. Wykryli też melanosomy, które są mikroskopijną strukturą pigmentową. Zebrane informacje pozwoliły na zrekonstruowanie pióra i uznanie, że miało ono czarny kolor. Badacze szacują prawdopodobieństwo słuszności swoich przypuszczeń na 90%.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News