Każdy z nas wie, że ludzie dzielą się na dwie grupy: osoby późno idące spać oraz osoby wstające wcześnie rano. Najnowsze badania pokazują, że powinny do nich dołączyć dwie kolejne grupy.
Naukowcy z Belgii rozesłali krótką ankietę do ponad 1300 osób w wieku od 12 do 90 lat. Dotyczyła ona nawyków snu i zmęczenia w trakcie dnia. Wyniki zostały przeanalizowane we współpracy z naukowcami z Rosji.
Czytaj też: Bakterie w jelitach mogą wpływać na działanie leków
631 osób rzeczywiście pasowało do jednej z dwóch dobrze nam znanych grup. Jednakże 550 osób nigdzie nie pasowała. Na podstawie ich odpowiedzi naukowcy określili dwie nowe grupy.
Pierwsza z nich to ludzie popołudniowi. Budzą się oni śpiący i do 11:00 trzymają ten stan. Następnie są wypoczęci do ok. 17:00 i znowu stają się śpiący. Druga grupa to drzemkowicze. Budzą się oni wypoczęci i do 11:00 utrzymują ten stan. Do 15:00 stają się oni śpiący i muszą się zdrzemną. Następnie do 22:00 są oni z powrotem produkcyjni.
Pozostają jeszcze pozostałe osoby. Jest to ok. 30% badanych i nie należą oni do żadnej z wyżej wspomnianych grup – wymykają się z nałożonych ram. Wśród wieku zauważono jedynie, że osoby starsze częściej są drzemkowiczami – poza tym większych różnic nie ma.
Czytaj też: Zakażenia lekooporne można zagłodzić
Źródło: Livescience