Reklama
aplikuj.pl

Dwie doby i dom gotowy. Ten czeski projekt jest wyjątkowy

czeski dom, dom 3D, wydrukowany dom

Prvok to wyjątkowy projekt, będący pierwszą oryginalną wydrukowaną w 3D pływającą żywą rzeźbą z betonu, która na dodatek może pełnić funkcję mieszkania. Nie jest jednak nowy. Jego prezentacja miała miejsce w Wełtawie na Czechach w sierpniu 2020 roku i najważniejszym w tym projekcie jest fakt, że powstał z wykorzystaniem druku 3D.

Prvok to artystyczna instalacja 3D, udowadniająca sens budownictwa z wykorzystaniem nowych technologii

Projekty pokroju Prvok mogą zostać wykonane w ciągu 48 godzin, będąc całkowicie przyjaznymi dla środowiska poprzez redukcję emisji CO2 i odpadów. Dom jest na dodatek wykonany wedle prawideł ekologicznych technologii, dzięki czemu jest częściowo samowystarczalny. Sam w sobie mierzy 43 metrów kwadratowych, obejmuje trzy pomieszczenia, a powstał za sprawą robotycznego ramienia Scoolpt. Jego dysza „wypluwała” mieszankę włókien nano-polipropylenowych, plastyfikatorów i akceleratora wiązania „warstwa po warstwie” z prędkością 15 cm na sekundę.

Czytaj też: Właściciele Ethereum w obliczu wielkich niepewności po The Merge

Cały projekt zakończył się w dwa miesiące po wyprodukowaniu w czerwcu 2020 roku, ale w praktyce proces druku trwał ledwie dwa dni. Wykorzystany rodzaj betonu stwardniał bowiem po ledwie 24 godzinach do standardowej twardości fundamentów klasycznego domu jednorodzinnego, aby po następnych 28 dniach nabrać wartości charakterystycznych dla konstrukcji nośnych mostów.