Cavum to niezwykle ciekawe zjawisko, które zachodzi, gdy krople wody w chmurach tworzą tzw. ciecz przechłodzoną. Temperatury spadają wtedy do nawet -40 stopni Celsjusza.
Kiedy w takim środowisku nie zachodzą silne ruchy powietrza ani nie występują tzw. jądra kondensacji, gwałtowny ruch, spowodowany np. przelotem samolotu, może wywołać powstanie kryształków lodu. Te, na skutek ciężaru opadają, tworząc efektowne zjawisko, przypominające wyrwę w chmurach.
Zdarza się, że zjawisko to jest wywoływane celowo, np. do wypełnienia zbiorników wodnych. I choć tego typu metody nie zapewniają wielkiej efektywności, to ich realizacja jest na tyle tania, że cieszą się coraz większą popularnością.
Naukowcy porównują to zjawisko do sytuacji, w której wrzucamy mentosy do butelki zawierającej colę. Podobny efekt osiągniemy również, kiedy wzburzymy piwo, np. uderzając kuflem o kufel bądź o powierzchnię stołu. W przypadku cavum zjawisko to jest niezwykle fascynujące, bowiem może mieć wpływ na znacznie większą skalę i posłużyć do sztucznego „sterowania” pogodą.