Reklama
aplikuj.pl

Dostarczanie leków w formie nanocząsteczek świetnie się sprawdza podczas testów

Międzynarodowy zespół badaczy wykorzystał nanocząsteczki do dostarczenia leku, który wcześniej okazał się nieskuteczny, znacznie zwiększając jego zdolność do leczenia bólu u myszy i szczurów. Odkrycie, że enkapsulacja nanocząsteczek zwiększa i wydłuża ulgę w bólu u zwierząt laboratoryjnych, stwarza możliwości rozwoju bardzo potrzebnych terapii bez użycia opioidów.

Opioidy, rodzaj leków stosowanych w leczeniu bólu, niosą ze sobą wysokie ryzyko uzależnienia i przedawkowania. Ponadto ich skuteczność maleje wraz z upływem czasu, co wymaga coraz większych dawek, aby poradzić sobie z bólem. Efekty uboczne działania opioidów pogarszają się w miarę zwiększania dawek.

Autorzy nowego badania analizowali rodzinę białek zwanych receptorami sprzężonymi z białkami G, które są celem jednej trzeciej leków stosowanych klinicznie. Chociaż uważano, że receptory działają na powierzchni komórek nerwowych, odkryto, że aktywowane receptory przemieszczają się w obrębie komórki do przedziału zwanego endosomem. W endosomie receptory funkcjonują przez dłuższy czas. Naukowcy skupili się na receptorze zwanym receptorem neurokininy 1.

Aby dostarczyć leki do endosomów, badacze postanowili skorzystać z nanocząsteczek – mikroskopijnych „pojazdów” używanych do dostarczania leków. Naukowcy umieścili w nanocząsteczkach bloker receptora neurokininy, który miał pełnić rolę leku przeciwbólowego.

Okazało się, że nanocząsteczki dostarczały leku przez dłuższy czas i bardziej efektywnie niż w przypadku konwencjonalnych terapii, w tym opioidów. Ponadto podawanie nanocząsteczek minimalizowało dawkę leków potrzebnych do leczenia bólu, co mogłoby być przydatne w unikaniu niepożądanych działań.