Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka bez igły. Naukowcy z MIT stworzyli doustną szczepionkę mRNA

doustna-szczepionka-mrna

Naukowcy z MIT opracowali nowy sposób na podawanie szczepionek mRNA, który nie wymaga użycia igły. Zamiast tego, kapsułkę ze szczepionką będzie można po prostu połknąć.

Wyobraźcie sobie te wszystkie nowe teorie spiskowe, które właśnie powstają w środowiskach antyszczepionkowych. Nieważne. Sam pomysł szczepionki mRNA w kapsułkach podawanych doustnie jest rozwinięciem wcześniejszych prac tego samego zespołu badaczy. Wcześniej eksperymentowali oni z doustnym podawaniem insuliny, co jest tak samo trudnym w realizacji, jak genialnym pomysłem, dzięki któremu cukrzycy na całym świecie nie musieliby robić sobie codziennych zastrzyków.

Doustna szczepionka mRNA

Cała trudność w dostarczaniu substancji do naszego organizmu, które normalnie dostarczane są za pomocą zastrzyków polega na poradzeniu sobie z naszym układem trawiennym, który doskonale rozkłada wiele związków chemicznych na czynniki pierwsze. Na przykład kwasów nukleinowych, które są niezwykle wrażliwe na nasze enzymy trawienne.

Na to jednak też jest sposób. Naukowcy z MIT zaprojektowali nową nanocząsteczkę, wewnątrz której umieścili liofilizowany ładunek mRNA. Dzięki temu sama szczepionka mRNA jest w stanie przejść przez proces trawienia naszego organizmu bez szwanku, dotrzeć do odpowiednich komórek i dostarczyć im nowe instrukcje działania.

Pierwsze testy wykonane na zwierzętach, konkretniej na świniach, których organizmy z biologicznego punktu widzenia są dość podobne do naszych, wykazały, że nanocząsteczka działa. To znaczy: jest w stanie dostarczyć nieuszkodzone mRNA do komórek docelowych, chroniąc je przed układem trawiennym.

Czytaj również: Szczepionka mRNA przeciwko HIV wkracza w fazę testów na ludziach

Niestety do pełnego sukcesu jeszcze trochę brakuje. Na razie zespołowi udało się przetestować działanie samej nanocząsteczki. Zupełnie inną kwestią jest to, czy mRNA dostarczane do organizmu takim sposobem i w takiej formie okaże się równie skutecznym nośnikiem informacji, jak mRNA podawane w tradycyjnych szczepionkach.

Niemniej jednak, badanie otwiera zupełnie nowe możliwości. I nie chodzi tu tylko o szczepionki przeciw COVID-19. Taka forma dostarczania mRNA do ludzkiego organizmu pozwala na stworzenie na przykład nowych terapii leczenia chorób układu pokarmowego dzięki stymulacji komórek w tamtych rejonach.