Kompletnie nie potraficie robić zdjęć, ale za wszelką cenę chcecie uchwycić najlepsze momenty z wakacji w niecodzienny sposób? Jeśli tak, to rzućcie okiem na Draw This, czyli aparat od amatorskiego twórcy, który stawia na coś innego, niż dokładne odwzorowanie rzeczywistości.

Dan Macnish, twórca Draw This opowiada o tym projekcie na swoim blogu. Co ciekawe, ten „aparat” korzysta z bazy danych, którą udało się skompletować Google za pomocą akcji z 2016, Quick, Draw! Miała ona na celu sprawdzenie sztucznej inteligencji Googla, ale po dwóch latach na szczęście nie będzie spoczywać w cyfrowych odmętach w bezczynności. To właśnie na podstawie tej bazy działa aparat Draw This. Ten korzysta z trzech głównych elementów: modułu aparatu cyfrowego, garścią elektroniki oraz prostą drukarką termiczną. Wszystko zamknięte w kartonowym pudełeczku.

Aparat „zgaduje, co autor miał na myśli”, a następnie porównuje to z elementami z bazy danych i drukuje proste wzorki na wspomnianym papierze. Jednak ma to pewne minusy, bo ten papier działa na zasadzie ciepła – jego odpowiednia ilość powoduje barwienie się papieru na czarno. Jest to oczywiście nietrwałe – przypomnijcie sobie tradycyjne paragony w sklepach. Ostatecznie więc wszystko działa (w przybliżeniu) tak:

  • Robicie zdjęcie (np.) drzewa obok którego stoi człowiek z psem
  • Aparat rozpoznaje trzy obiekty i wyszukuje w bazie najodpowiedniejsze rysunki
  • Następnie przesyła informacje do drukarki, a ta drukuje monochromatyczne zdjęcia

Proste? Proste. W takim niestety stopniu, że powtarzalność prędzej czy później wystąpi. Jeśli jednak jesteście zainteresowani, to możecie zrobić ją u siebie w domu. Instrukcję znajdziecie na wspomnianym blogu. Nic nie wiadomo na temat masowej produkcji Draw This, a nawet kampanii na Kickstarterze. Jeśli jednak pomysł się spodoba, to prędzej czy później do tego powinno dojść.

Źródło: The Verge

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!