Dreadnoughtus – największy dinozaur jaki żył na Ziemi?

Naukowcy znaleźli na terenie Argentyny świetnie zachowany szkielet należący do największego odkrytego jak do tej pory dinozaura.

Dreadnoughtus żył na błękitnej planecie około 77 milionów lat temu i żywił się roślinami. Według szacunków badaczy jego waga dochodziła do sześćdziesięciu ton – co ciekawe, słoń afrykański waży aż 12 razy mniej. Pretendent do tytułu największego dinozaura mierzył 26 metrów i miał 9 metrów wzrostu. Dane są oczywiście szacunkowe, lecz ze względu na dobry stan szkieletu (odnalezione szczątki to jakieś 70% wszystkich kości należących do tego osobnika) można brać je na poważnie.

Ze względu na zwiększoną ilość tlenu w atmosferze, zwierzęta sprzed milionów lat osiągały znacznie większe rozmiary od tych żyjących obecnie. Prawdziwym gigantem mógł być Amficelias, czyli dinozaur ważący nawet 120 ton(!) Problemem w tym przypadku jest fakt, iż odnaleziono zaledwie jeden należący do niego krąg, który w dodatku zaginął. W takich sytuacjach pozostaje mieć nadzieję na kolejne znaleziska lub rozwój nauki. Być może już niedługo komputery będą potrafiły odtworzyć wygląd zwierzęcia na podstawie minimalnej ilości jego szczątków?

Reklama