Reklama
aplikuj.pl

Startuje jak helikopter, a lata jak samolot. Oto dron Dragonfish od Autel Robotics

Startuje jak helikopter, dron Dragonfish od Autel Robotics, Dragonfish, Autel Robotics Dragonfish

Firma Autel Robotics może się pochwalić wyjątkowym dronem Dragonfish, który doczekał się prezentacji na CES 2022. Ten swoją unikalność zawdzięcza zaliczaniu się do segmentu nietypowych eVTOL, które po wystartowaniu w pionie, mogą zmienić swój tryb lotu na ten charakterystyczny dla samolotu.

Firma Autel Robotics podczas targów CES 2022 zaprezentowała drona Dragonfish tuż obok platformy ładującej EVO Nest

Dla Autel Robotics dron Dragonfish jest pierwszym projektem, obejmującym mechanizm charakterystyczny dla wojskowego samolotu Boeing Osprey. Dzięki zaawansowanej konfiguracji jest w stanie wystartować i wylądować w pionie, jak helikopter, ale po wzniesieniu się na odpowiednią wysokość zaczyna obracać swoje zamontowane na skrzydłach śmigła tak, aby skorzystać z siły nośnej.

Czytaj też: Unikalny hoverbike w planach Horizon Aeronautics. Jeśli się uda, to opadnie nam szczęka

Po stronie możliwości dron Dragonfish może latać przez 120 do 180 minut z maksymalną prędkością około 108 km/h, wznosić się na maksymalną wysokość 6000 km i unieść do 7,8 kg ładunku. Może być też konfigurowany zależnie od zapotrzebowania do konkretnych misji.

Jako część zautomatyzowanej platformy i potencjalnej usługi automatycznych dronów, Dragonfish jest w stanie wystartować w 5 sekund i ruszyć do celu. Tam następnie może wykonać np. zwiad, wykorzystując do tego kamerę 4K z 20-krotnym optycznym zbliżeniem. Ma dodatkowo dostęp do kamery multispektralnej.