Reklama
aplikuj.pl

Druk 3D pozwala na skuteczniejszy recykling odpadów radioaktywnych

Astronauci drukują własne części w przestrzeni kosmicznej, aby naprawić Międzynarodową Stację Kosmiczną. Z kolei naukowcy z Harvardu odkryli sposób na drukowanie tkanki organicznej, co jest ważnym krokiem w kierunku możliwego tworzenia trójwymiarowych organów. To tylko dwa przykłady tego, jak druk 3D rewolucjonizuje naukę i technologię. 

Postępy w dziedzinie druku trójwymiarowego są również w stanie przekształcić przemysł jądrowy, ponieważ naukowcy czerpią korzyści z tworzenia elastycznych materiałów, części i czujników, kształtując je warstwa po warstwie. Technika ta może nam nawet pomóc w bardziej efektywnym przetwarzaniu zużytego paliwa jądrowego.

Czytaj też: Lekarze obawiają się „radioaktywnych pacjentów” po wypadku na terenie Rosji

Odpady z reaktorów jądrowych możemy poddawać recyklingowi na kilka sposobów. Dzięki tym metodom inżynierowie jądrowi mogą poddać recyklingowi 95 procent zużytego paliwa jądrowego z reaktora, pozostawiając jedynie pięć procent, które są składowane. Jednak niedawno naukowcy wydrukowali części 3D, które torują drogę do recyklingu jeszcze większej ilości odpadów promieniotwórczych.

Aby to osiągnąć, badacze musieli najpierw oddzielić wysoce radioaktywne izotopy aktynowców – ameryku i kiuru, od metali ziem rzadkich, które w większości przypadków nie są radioaktywne. Postępując zgodnie z planem, naukowcy usunęli 99,9% aktynowców z lantanowców. Było to niesamowite osiągnięcie, ponieważ oba zestawy pierwiastków są podobne chemicznie. Ich stany utleniania są takie same, co sprawia, że bardzo trudno je oddzielić.

[Źródło: phys.org; grafika:  Argonne National Laboratory]

Czytaj też: Japonia może zrzucić radioaktywną wodę do oceanu