Na łamach Astronomy & Astrophysics ukazał się artykuł poświęcony zaobserwowanym niedawno egzoplanetom, które są ze sobą powiązane grawitacyjnym „tańcem”. Obiekty zostały zauważone dzięki programowi WASP.
Ten nietypowy układ, złożony z planet WASP-148b i WASP-148c, znajduje się ok. 800 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Herkulesa. Co ciekawe, szybciej obracająca się WASP-148b przyspiesza i zwalnia, wyprzedzając WASP-148c od wewnątrz. Astronomowie twierdzą, że wygląda to niczym taniec.
WASP-148b ma masę i wielkość odpowiadającą Saturnowi, a wykonanie pełnego okrążenia wokół jej gwiazdy trwa około 8,8 dnia. Z kolei w przypadku WASP-148c, której masa wynosi ok. połowy masy Jowisza ten sam proces zajmuje 34,5 dnia.
Czytaj też: Zobaczcie nietypową strukturę w centrum tej galaktyki
Stosunek między okresami orbitalnymi tych obiektów sugeruje, że układ WASP-148 jest bliski tzw. rezonansowi orbitalnemu, co oznacza, że między obiema planetami występuje silne oddziaływanie grawitacyjne. Dodatkowe potwierdzenie tej teorii stanowi fakt, iż zarówno WASP-148b, jak i WASP-148c ulegają przyspieszeniu i spowolnieniu, gdy mijają się w swoim kosmicznym tańcu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News