Reklama
aplikuj.pl

Rewolucja w ogniwach słonecznych? Naukowcy proponują nowatorskie podejście

Dlaczego morza są słone?

Na łamach eLight ukazała się publikacja powstała z udziałem Hairena Tana z Nanjing University i jego współpracowników. Zespół stworzył pierwsze tzw. dwupłaszczyznowe tandemowe ogniwa słoneczne wykorzystujące perowskity.

Jak sugerują badacze, ich rozwiązanie stanowi rewolucyjne podejście do kwestii ogniw fotowoltaicznych. Oferuje bowiem przystępną cenę, wysoką moc i elastyczność. Poprzez wykorzystanie układu dwupłaszczyznowego naukowcom udało się zauważalnie zwiększyć moc wyjściową wykorzystując do tego celu światło docierające do tylnej części urządzeń.

Czytaj też: Polska firma ma innowacyjny pomysł. Jak można wykorzystać perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne?

Używając przezroczystego tlenku przewodzącego w formie tylnej elektrody, dwupłaszczyznowe perowskitowe ogniwa słoneczne mogą być skonstruowane w oparciu o układ jednopłaszczyznowy. W takiej wersji są one bardziej stabilne. Mówi się też o wyższej wydajności termodynamicznej niż w przypadku tandemów jednofazowych i jednozłączowych ogniw dwupłaszczyznowych.

Inżynieria pasmowa górnego ogniwa została zastosowana w celu uzyskania dopasowania prądowego przy różnym oświetleniu tylnym. Wpływ albedo na parametry fotowoltaiczne i odpowiedź spektralną został poddany obserwacjom, a obliczenia wydajności energetycznej wykazały wyższą gęstość mocy wyjściowej dzięki wykorzystaniu architektury dwupłaszczyznowej w warunkach rzeczywistych.

Czytaj też: Agresja Rosji przyspieszyła przejście na odnawialne źródła energii w Europie

Jako że mają one na celu zbieranie światła z tylnej strony w celu zwiększenia mocy wyjściowej, oczekuje się, że będą miały zastosowanie w skali użytkowej. W długofalowej perspektywie mówimy natomiast o nowej architekturze urządzeń zapewniających nie tylko wyższą moc wyjściową, ale również poprawioną stabilność.