Reklama
aplikuj.pl

Dzięki grafenowi może dojść do rewolucji w astronomii

Nowo opracowany detektor teleskopowy oparty na grafenie może rozpocząć nowy rozdział w obserwacjach astronomicznych w paśmie promieniowania pomiędzy mikrofalami a światłem podczerwonym. Urządzenie może również zostać wykorzystane w obrazowaniu medycznym, teledetekcji oraz produkcji. 

Promieniowanie mikrofalowe i radiowe oscyluje w częstotliwościach mierzonych w gigahercach lub megahercach na tyle wolno, że może być przetwarzane elektronicznie w konwencjonalnych obwodach i systemach komputerowych. Światło w zakresie podczerwonym może być manipulowane z użyciem tradycyjnej optyki i obrazowane przez konwencjonalne matryce.

Czytaj też: Grafenowy film powstrzymuje komary przed gryzieniem

Nowy detektor grafenowy wymagałby mniej niż nanowata lokalnej mocy oscylatora. W rezultacie powstałby nadprzewodnikowy detektor, a technologia grafenowa zapewniłaby rozdzielczość rzędu nawet 1000 pikseli. Dzięki staraniom naukowców powstał potencjalny detektor, który, jak twierdzą jego autorzy, może stanowić nowy standard dla tzw. astronomii terahercowej. Astronomiczne zastosowania technologii często stanowią jednak tylko niewielką część potencjalnego wykorzystania. Detektor CCD zasilający kamery w telefonie komórkowym powstał w znacznej mierze dzięki pracy inżynierów w latach 70. i 80. opracowujących czułe matryce, których pierwsze zastosowania miały miejsce w astronomii.

Obecnie w toku znajdują się prace nad wykorzystaniem tej technologii w medycynie, teledetekcji oraz produkcji. Trudno jednak ocenić, czy w tej fazie urządzenie mogłoby trafić bezpośrednio do konsumentów.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: Event Horizon Telescope Collaboration]

Czytaj też: Zauważono niewidzianą dotychczas formę magnetyzmu w grafenie