Owad zwany Adetomyrma posiada szczęki, które mogą się zacisnąć z prędkością przekraczającą 300 km/h. 

Najszybszym zwierzęciem na świecie jest mrówka. Dokładniej rzecz biorąc chodzi o pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej i Australii Adetomyrmę, która może poruszać swoją żuchwą z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Zwierzę, zwane również mrówką Draculi stało się obiektem badań naukowców. Zespół badaczy zajął się tym owadem, aby zrozumieć, jak działa mechanizm zaciskania jego szczęk. Mnóstwo mrówek ma żuwaczki, które szybko się zamykają, ale mrówki Drakuli wydają się funkcjonować inaczej. Dzięki badaniom udowodniono, że mrówka Draculi wykorzystuje całkowicie nowatorską metodę zamykania szczęk.

Poprzedni rekordzista pod tym względem – przynajmniej wśród mrówek – był w stanie zatrzaskiwać szczękę z prędkością nieprzekraczającą 100 kilometrów na godzinę. Mrówka Drakuli ściska końcówki szczęk razem, zwiększając siłę nacisku. Następnie szczęki przesuwają się, zatrzaskując się z prędkością około 320 kilometrów na godzinę.

Do czego w ogóle opisywane zwierzęta wykorzystują tak potężne szczęki? Naukowcy nie są tego do końca pewni. Przed nimi kolejne eksperymenty mające na celu obserwację mrówek w ich naturalnym środowisku. Zdaniem badaczy Adetomyrma używa szczęk, aby polować na zdobycz. Wykorzystuje dużą siłę do ​​ogłuszania lub zabijania ofiar przed przeniesieniem ich do gniazda. Owady mogą również używać swoich szczęk podczas walki z innymi osobnikami ze swojego gatunku.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Ta brazylijska osa potrafi kontrolować umysły pająków

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej