Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii odkryli, że papierosy elektroniczne wywołują stres w nerwowych komórkach macierzystych, które są najważniejszymi komórkami w mózgu. Nie może to pozytywnie wpływać na nasz organizm.

Odkrycia dokonano w badaniach na myszach. Naukowcy zidentyfikowali mechanizm leżący u podstaw toksyczności komórek macierzystych, która indukowana jest przez e-papierosy. Nazwany on został indukowaną stresem hiperfuzją mitochondrialną (SIMH).

Czytaj też: Organizmy pozaziemskie mogą myśleć nie jak ludzie

Wysoka zawartość nikotyny w e-papierosach prowadzi do zalewania nikotyną specjalnych receptorów w błonie komórek macierzystych. Nikotyna wiąże się z tymi receptorami powodując ich otwarcie. Wapń i inne jony zaczynają wchodzić do komórki i wtedy następuje przeciążenie.

W komórce znajduje się wtedy zbyt dużo wapnia przez co mitochondria pęcznieją, zmieniają swoją morfologię i funkcję. Mogą nawet pękać co prowadzi do śmierci komóki. Uszkodzone mitochondria komórek macierzystych przyspieszają starzenie się i prowadzą do chorób neurodegeneracyjnych. Nie warto więc palić e-papierosów – najlepiej jest całkowicie rzucić ten nałóg i uwolnić się od nikotyny.

Czytaj też: Jak ludzki mózg widzi nasz świat?

Źródło: Medicalxpress

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej